DO FINÁLE POKRAČUJE DĚČÍN zpět
DO FINÁLE POKRAČUJE DĚČÍN

VZHLEDEM K TOMU, ŽE ZÁVĚR UTKÁNÍ V DĚČÍNĚ BYL DLE NAŠEHO NÁZORU VELMI NESTANDARDNÍ, PŘEBÍRÁME MIMOŘÁDNĚ ČÁLENK ZE STRÁNEK NÁRODNÍ BASKETBALOVÉ LIGY, KTERÝ JISTĚ OKOMENTOVAL UTKÁNÍ OBJEKTIVNĚJI NEŽ BYCHOM TO DNES PROVEDLI MY.

Autrey kdesi mezi nebem a zemí! A Děčín počtvrté

ECHO SEMIFINÁLE 6 V TEXTU A VIDEU Přesně před rokem nakládal kamiony a pod koši trénoval jen po nocích. V beznaději. Dnes večer se Lamb Autrey v otřásajícím chrámu Válečníků ze severu převtělil do role spasitele. A jako hlavní hrdina svou 30bodovou show v šestém semifinále dovedl Děčín, který se ještě před dvěma měsíci potácel v sérii 11 soutěžních porážek, aby o chvíli později odvolal i trenéra, do čtvrtého ligového finále proti Nymburku za posledních pět sezon. Stalo se po semifinálovém vyřazení (4-2) dalšího vysoce kvalitního protivníka – svitavských Turů, na něž po porážce 88-85 zbyde nevděčná série o bronz s Olomouckem, v níž ovšem jeden, či druhý klub urve první medaili své nedlouhé ligové historie.

To v Děčíně už mohou řešit, zda i počtvrté pohostí (minimálně jeden) domácí finálový duel místní hokejový stadion, a doufat v další divácké rekordy. Postupem do finále už zřejmě také nebude ani dřívějšími skeptiky zpochybňováno jméno nového kouče Tomáše Grepla, který se u týmu zjevil znenadání, aby hned první měsíce své první trenérské štace v mužském profi basketbalu proměnil v pomyslné zlato, třebaže do skutečné se i pro něj bude stále houpat velmi velmi vysoko.

„Tohle je pro mě to největší možné vykoupení. Po tom, co jsem už loni byl mimo profesionální basketbal, bych o něčem takovém ani nesnil,“ soukal ze sebe viditelně dojatý Lamb Autrey, který v zápase proměňoval jednu distanční střelu za druhou. „Dnes nebyl nikdo, kdo by mě zastavil,“ prohlásil.

Finálová série bude rozehrána přesně za týden, v pátek od 18 hodin, na palubovce nymburských obhájců trofeje.

Nechybělo ale zase tak mnoho, aby se ta delší semifinálová série protáhla až do neděle, k magickému sedmému zápasu ve Svitavách. Tuři, druhý tým dlouhodobé části, totiž dali do šesté bitvy všechno, co měli. V sérii zatím spíš tišší guard Slezák se vyhecoval ke 4 trojkám a jako top skórer i ke 20 bodům, aby ho ještě před koncem braly křeče do nohou. Vyjma jediné trojky opět neskórující playmaker Marko (3 asistence) se překonával na doskoku i v obraně a tým zvýšenou aktivitou i disciplínou uhrál celkovou remízu na útočném doskoku, v druhých šancích i ve ztrátách.

A díky meznímu úsilí v obraně dokonce 7 minut do konce vedl 65-72 a ještě 110 sekund před poslední sirénou 78-80. Jenže domácí za poslední 4 minuty posbírali celkem 4 útočné doskoky, z toho tři v posledních 110 sekundách, a pokaždé z toho byly body navíc. Celkem 8, a to ani jeden z těch doskoků neulovil podkošový hráč. A právě tím domácí soupeře definitivně zlomili.

První z těchto druhých šancí využil rozehrávač Feštr odvážnou hrou 1 na 1 a odskokem přes vyššího Kováře. Pak sice Děčín třemi ztrátami v řadě ostře zahrál na nervy burácejícímu a vyprodanému hledišti (1200), ale Pomikálek vzápětí sebral minutou šestku spoluhráče Šišky a Feštr z trojky trestal minutu a půl do konce na 82-80. Na začátku poslední minuty znovu Pomikálek ze svého doskoku získal šestky, které obě proměnil (84-80), a po ztrátě hostů v útoku ihned po jejich timeoutu zvýšil Carlson jednou šestkou na pět.

Při boji o druhý minutý pokus mu ale byl odpískán faul na Slezáka, který na druhé straně z linie snížil na tři, aby z útočného doskoku tentokrát rozehrávače Šišky domácí vytěžili šestky Feštra, jenž opět proměnil jen jednu. A tak šest sekund do konce přišla ještě poslední naděje Turů, když pro změnu z útočného doskoku O´Briena Američan ihned skóroval s faulem (byl to už několikátý koš týmu s faulem v zápase) a bonusovou šestkou snížil na 86-85. Domácí pak ale dokázali vyhodit na Autreyho, ten se z linie nemýlil ani jednou a nouzová trojka O´Briena už prodloužení hostům nepřinesla.

Spustil se tak nekonečný rej domácích oslav a playmaker Lukáš Feštr dokonce ještě na hřišti splnil dřívější veřejný slib (tehdy přitom ještě tým nebyl ani v semifinále), že v případě postupu do finále půjde dohola a nechal si tak svou poměrně dlouhou kštici odstranit.

Právě on byl za 30bodovým Autreym (navíc 7F+, trojky 6/4 a TH 8/6) druhým střelcem týmu (nadále bez centra Grunta) s 15 body. Forward Pomikálek přidal 11 bodů a 8 doskoků a Carlson dalších 11 bodů. Hosty vedle Slezáka sytili O´Brien (18+12 doskoků a 5 asistencí), Aiken (15+11 doskoků), Svoboda a Jelínek (po 10). Turům sice jednoznačně patřily díky umné hře dovnitř i rychlému přechodu body zpod koše (18-42), ale zaostali v trojkách (11-8) i šestkách (25-19). Klíčový rozdíl v utkání, dlouhé dvojky Autreyho, byste ale v zápise utkání hledali těžko.

Paradoxem utkání je, že jeho ústřední postava měla už po necelých 4 minutách hry dva fauly za nijak převratné zákroky, Američan musel střídat a brzy tak byl zchlazen jeho super start se dvěma trojkami. Jeho tým do zápasu vstoupil tentokrát se třemi guardy a proti Jelínkem a Slezákem úspěšně z trojek rozdmýchaným Turům ještě v první čtvrtce zaostával.

Autrey se však do druhé čtvrtiny vrátil deseti body, a když hostům po 14 minutách došly trojky, využil chladnokrevnější Děčín - i přes už 3 fauly playmakera Šišky - jejich dočasné ztrátové marnosti a šňůrou 10-0 vyskočil k obratu na 39-32, když Tuři už po 4 minutách měli ve čtvrtině 5 faulů.

V nouzi ale pomohli Aiken s Čížem a přelom poločasů už zase patřil Svitavám. Totéž platilo i o Aikenem a Slezákem taženému úniku z 65-63 na 65-72 na přelomu třetího a čtvrtého dějství. Turům tu na maximum fungovala obrana, ale pak se do věcí vložili domácí fanoušci hromovým „Dě-čín!“, což naplno vyslyšel Autrey. Ten si věděl rady i se svitavským zdvojováním a někdy až příliš snadno nacházel cestu k otevřeným střelám. A i druhou sudou čtvrtinu utkání ozdobil vysázením deseti bodů.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě veliká gratulace Děčínu, trenéru Tomášovi, hráčům, celému realizačnímu týmu a fantastickému děčínskému publiku. Odehráli jsme zde velmi dobré utkání. Přijeli jsme s jasnou vizí toho, že si budeme chtít vynutit sedmý zápas, ale proti tomu byl Lamb Autrey, který hrál s bravurou a byl mimo naši basketbalovou galaxii. Byl těžko zastavitelný, přestože jsme na něj zkoušely různé typy obrany, ale nestačilo to. A co rozhodlo? Dva tři obranné doskoky domácích, odpískané „přes půl“ v závěru, které rozhodně nebylo. Ale především jsme měli v závěru, kdy jsme vedli o sedm bodů, volit lepší řešení na útočné polovině, držet ten náskok a možná ho ještě dál budovat. Pro moje družstvo je to samozřejmě těžká rána a čeká nás boj o bronz. Kdyby mi někdo před sezonou, kdy jsem budoval tento kádr se šesti hráči mladšími dvaadvaceti let, bral bych to všemi deseti, ale teď je to hořké. Celkově v semifinále rozhodly zápasy ve Svitavách, kde Děčín ukázal kvalitu, hrál velmi dobře a získal tam dvě výhry, z nichž jedna rozhodně neměla přijít. Snad mi odpustíte, když takto na dálku pozdravím (předchozího kouče Děčína) Pavla Budínského, který tento děčínský tým budoval a skládal. Také jemu patří gratulace, protože družstvo je velmi dobře fyzicky připravené.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Děkujeme za gratulaci a velmi si toho vážíme, protože s Opavou chyběl kousek a nemuseli jsme tyto krásné zápasy hrát. Dnes už jsme šlapali trochu vodu, ale stále žasnu, kde hráči pořád berou sílu a energii, drží se soupeře, tlačí na něj, dobře brání a hrají kvalitní útok. Dnešní zápas jsme prohráli na doskoku (o 3 obranné), ale poprvé v této sérii neplatilo, že kdo prohraje doskok, prohraje i utkání. Měli jsme obrovské štěstí a Lamba Autreyho, který nám utkání vyhrál vlastně sám. Svým klukům gratuluji, protože tohle byla kvalitní série a kvalitní soupeř.“

Jiří Jelínek (pivot DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přidávám se ke gratulantům, protože tým, který měl (uprostřed března) jedenáct proher v řadě, se zvedl opravdu neuvěřitelně. Série se rozhodla v pátém utkání ve Svitavách, kde jsme pětatřicet minut nehráli v tempu a byli jsme malátní. Dnes jsme v poslední čtvrtině vedli už o sedm, ale pak přišla série soupeře 8-0.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Skvělá série, skvělý zápas a Svitavy jsou skvělý tým s řadou kvalitních hráčů. Loni Svitavští v play-off Děčín vyřadili, takže o to je dnešní výhra cennější. Věděli jsme, že obzvlášť dnešní zápas bude veliká bitva, protože jsme hráli o čtvrtou výhru. Když se podívám na statistiky, je až neuvěřitelné, jak vyrovnaný zápas byl. Těší mě, jak jsme byli soustředění, jak jsme bojovali, jak jsme hráli tvrdě a nadoraz celý zápas. Z postupu jsem nadšený.“

21.04.2024, 18:00