KRAJSKÉ DERBY ROZHODLA V KONCOVCE PARDUBICKÁ BEKSA

Body Tuři: Slezák 23, Marko 20 (11 asistencí), Puršl 15, Kovář 11, O´Brien 9, Svoboda 4, Woods 3.

Body JIP: Williams 31 (9 asistencí, 8 doskoků), Benjamin 18, Kohout 13, McGaughey 11, Půlpán 8, Potoček 5, Švrdlík 3, Nečas 2, Škranc 2.

Trojky 10 - 6, Doskoky 39:45  Ztráty 13 - 11  TH 19/21 - 15/23.

Krajské derby dvou dosud neporažených týmů bylo velkou vzpomínkou na jarní boj o bronzové medaile. Na obou stranách došlo k výrazným hráčským obměnám a tak bylo zajímavé sledovat, jak na tom v přímé konfrontaci Svitavy i Pardubice jsou. Před slušně zaplněnou halou byl k vidění velmi vyrovnaný bojovný zápas. Srovnáno bylo za stavu 13:13 i na konci první desetiminutovky 20:20. To samé se dalo říci i za stavu 30:30, ale následující poločasovou "dohru" ovládli přesvědčivě hosté 10:21. Jak se později ukázalo jednalo se o rozhodující fázi celého zápasu. Skvěle bojující domácí ve druhé půli zlepšili obranu a postupně svého soupeře dotahovali. Několikrát se mu přiblížili na rozdíl šesti bodů, ale vždy úřadoval dnes famózní Williams, který je blíže nepustil. V závěrečné desetiminutovce se přeci jen Tuři svému soupeři přiblížili na dostřel. Pomohli jim k tomu přesné trojky Slezáka, Marka a Kováře. Šest a půl minuty před koncem to již bylo pouze 75:76 a hosté brali oddechový čas. Po něm odskočili na 75:79. Domácí se v zápase Pardubicím přiblížili na rozdíl jediného bodu ještě dvakrát 78:79 a 82:83, ale důležité střely na převzetí vedení nedali. Hosté následně odskočili na 82:88. Poslední jiskřičku pro domácí vykřesal trojkou Pavel Slezák 85:88, ale Pardubice koncovku zkušeně zvládli a své důležité střely proměňovali. Díky nim uhájili ve Svitavách velmi cennou výhru 85:93. Sportovně musíme přiznat, že zcela zaslouženou. Měli o dvě méně ztrát a o čtyři útočné doskoky více. Z druhých šancí po útočných doskocích zvítězili 13:22, což de facto určilo konečný rozdíl ve skóre o 8 bodů. Svitavští diváci viděli velmi kvalitní basketbal, který se musel líbit. Jen škoda, že neměl tu pomyslnou třešničku na dortu v podobě vítězství. K tomu by Tuři museli vydržet s koncentrovaným výkonem po celých 40 minut. Klíčové momenty zápasu se totiž odehrály v závěru první půle a tak byla Beksa lepší. Tury dnes táhlo Československé trio Marko-Slezák-Puršl s 58 body. Na straně Pardubic řádili především Američané. Trio Williams-Benjamin-McGaughey dalo celkem 50 bodů.

V dalších zápasech budou hrát Tuři se soupeři hrajícími Evropskou ligu mistrů s Opavou a Nymburkem. Zápas s Pardubicemi tak byl tou nejkvalitnější přípravu na zápasy s loňskými finalisty ligy. Uvidíme jak Tuři v této konfrontaci uspějí. Věřím, že při koncentrovaných výkonech po celých 40 minut nemusíme být bez šancí.

21.04.2024, 18:00