Přepište dějiny, Svitavy poprvé v A1! zpět
Přepište dějiny, Svitavy poprvé v A1!

Svitavští Tuři si vítězstvím nad Olomouckem zajistili poprvé v historii klubu postup do skupiny A1.

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK Olomoucko 88:75 (20:14, 21:21, 25:25, 22:15)

Body Tuři: Roseboro 19 (9 doskoků), Kerr 17 (11 doskoků), Puršl 15, Slezák 14, Marko 13 (9 asistencí), Smithson 5, Stria 3, Petway 2

Body Olomoucko: Čohodarevič 28, Mitchell 15, Fuller 9, Močnik 9, Křemen 7, Šepa 4, Sehnal 3

Doskoky: 41 – 43 Trojky: 22/8- 32/8  TH: 19/6 – 21/15 Diváci: 539

Tuři přivítali na své palubovce přímého soka v boji o skupinu A1 tým Olomoucka. Hosty přijela do Svitav podpořit početná skupina fandů a tak se dramatický souboj dal očekávat jak na hřišti, tak v hledišti. Úvod zápasu lépe vyšel hostům, protože domácí své první útoky nezakončili. Toho hosté využili a především díky Čohadarevičovi šli do vedení. Domácí působili trošku nervózně. Po prvních koších se přeci jenom uklidnili a posupně převzali otěže zápasu. Svého soupeře bodově dostihli a po první desetiminutovce šli do vedení 20:14. Jak se později ukázalo svého soupeře už do konce zápasu před sebe nepustili. Ale postupně.

Nejprve ve druhém hracím období poprvé šli do dvouciferného vedení 38:28, ale v závěrečné minutě první půle trefil trojku Močnik a následně dvojku Fuller. Do šaten tak Turům zbyl jen náskok pětibodový. Tury nejvíce "zlobil" výborně hrající Čohadarevič autor 19 bodů. U domácích v první půli vládl Roseboro se třinácti body. Kdo z diváků čekal nápovědu o vítězi zápasu již ve třetí čtvrtině, musel být zklamán. Oba soupeři totiž dokazovali svoji herní kvalitu a k vidění byl nádherný basketbal s bojem o každý míč.

Tuři neměli sílu na to svému soupeři odskočit, ale vždy dokázali náznak Olomoucka na srovnání stavu odrazit. Není divu že po třiceti minutách to bylo opět o šest bodů pro domácí. Drama vrcholilo v posledních pěti minutách do kterých šli domácí se čtyřbodovým vedením 72:68. Hosté se stále drželi na dostřel a až "boží" trojka Romana Marka znamenala odskok Turů do osmibodového vedení, které již v závěru zkušeně ohlídali k veledůležité výhře, znamenající při výhře Opavy v Kolíně historický postup do skupiny A1!

Trenér Růžička v zápase ukázal velký kus odvahy. V klíčových zápasech šel do "malé" sestavy s Kerrem na pozici čtyři a jak se později ukázalo sázka na pohyblivost slavila úspěch. O Tuří výhře nakonec rozhodli především dva faktory - lepší obrana a lepší tříbodová střelba kde sice oba týmy dali po osmi trojkách, ale hosté na ně spotřebovali o 10 střel více.

Skvělí svitavští fanoušci zaslouží obrovské uznání za velkou podporu svých Turů. Basketbal se hraje především pro ně a postup do skupiny A1 je tím nejlepším dárkem, který mohli dnes od svých Turů dostat! V posledním zápase zajíždějí Tuři ve středu na horkou palubovku Folimanky. Pokud chtějí držet průběžné čtvrté místo před Děčínem potřebují nad USK Praha vyhrát.

21.04.2024, 18:00