TROJKA HRÁČE ZÁPASU KOVÁŘE ZLOMILA ODPOR OLOMOUCKA zpět
TROJKA HRÁČE ZÁPASU KOVÁŘE ZLOMILA ODPOR OLOMOUCKA

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - BK OLOMOUCKO  85:76 (36:36)

Body Svitavy: Kovář kariérní max 21 b. (8 doskoků, trojky 7/4, užitečnost 31), O´Brien 20 b. (6 doskoků, 5 asistencí), Marko 12 b. (9 asistencí, 6 doskoků), Puršl 9 b. (8 doskoků), Slezák 8 b., Welsch 4 b., Aiken 4 b., Svoboda 4 b., Teplý 3 b.

Body Olomoucko: Douglas 23 b. (9 doskoků), Dunans 18 b., Palyza 15 b., Goga 8 b., Norwa 4 b., Váňa 4 b., Smith 2 b., Pelko 2 b.

Trojky  11 – 5   Doskoky 38 - 35  Ztráty 8 - 7!!!  TH 13/10 - 15/7

Soupeře dělila před utkáním v tabulce jediná výhra. Tuři chtěli doma potvrdit dvě předchozí venkovní výhry v Hradci Králové a v Ostravě. Naopak Olomoucko by v případě výhry potvrdilo, že výhry na USK a v Kolíně rozhodně nebyly náhodné. Očekávaný zápas zahájili lépe domácí a po dvou trojkách Slezáka donutili trenéra Benačeka vzít oddechový čas za stavu 17:7. Tuři první desetiminutovku ovládli o 7 bodů a své vedení drželi až do stavu 34.28. V závěru první půle se v útoku neprosadili a houževnatý soupeř dokázal skóre srovnat na 36:36. To, co se dělo v domácí kabině ví jen přímí účastníci trenérova pohovoru, ale zjevně to přineslo kýžené ovoce. Jak jinak nazvat Tuří šňůru 13:0 v nástupu do druhé půle. Za chvíli to již bylo o patnáct bodů 62:47 a Tuři byli jasně lepším týmem. Ovšem hosté změnou obrany dokázali rozjeté Tury přibrzdit v rozletu. Zcela nenápadně snížili do konce třetího dějství na 62:51 a na začátku čtvrté čtvrtiny to už bylo 64:61. Trenér Růžička si musel vzít oddechový čas. Domácí se zklidnili a znovu soupeři odskočili na rozdíl osmi bodů 69:61. Hosté ovšem kontrovali a za stavu 73:70 byli opět na dostřel jedné střely. O´Brien zvýšil na 75:70, ale Palyza trojkou přiblížil Olomoucko ještě blíž na 75:73. V tento těžký okamžik se Tuři semkli v obraně a koši O´Briena a Marka soupeři zvýšili rozdíl na šest bodů. Když následně trefil svoji trojku i skvěle hrající Luboš Kovář (hráč zápasu) bylo o vítězi zápasu rozhodnuto. Po oddechovém čase trefil sice trojku Palyza, ale to už bylo na zápletku pozdě. Poslední tři body byly trochu kuriózně připsány Romanovi Markovi, když jeho pokus o trojku chytil oběma rukama nad obručí jeden s hostujících Američanů. Skvělí svitavští fanoušci tak mohli slavit důležitou domácí výhru znamenající bilanci 7 výher a 4 prohry po odehrané 1. polovině základní části. To je pro Tury ve velmi vyrovnané tabulce výsledek velmi příjemný. Nečekané domácí zaváhání s Ústím nad Labem dokázali "vykompenzovat" hned třemi venkovními výhrami.

Dnešní zápas rozhodla jednoznačně širší střelecká základna Turů. V týmu Olomoucka totiž bodově doslova vyhořela trojice hráčů základní rotace Smith-Močnik-Pelko, která zaznamenala v zápase pouhé 4 body s užitečností nula. Tuto trojici předčil sám svitavský mladíček Marek Welsch, který stihl za 7 minut zapsat 4 body s užitečností 6. Ovšem zápas měl jiného mladého "krále". Tím byl bez pochyby čerstvě osmnáctiletý Luboš Kovář autor 21 bodů při užitečnosti 31!! Již po půli je všem v lize jasné, že Turům zatím sázka na "mladé pušky" vychází skvěle. Jen tak dál!! Přesto je třeba využít reprezentační přestávku k tvrdému tréninku.

Dnes byly v zápase některé pasáže, kterých by bylo dobré se v druhé půli základní části vyvarovat. To si jistě uvědomují všichni hráči i trenéři.

Velké poděkování patří skvělým svitavským fanouškům, kteří Turům vytvořili skvělou kulisu, ve které dnes prostě prohrát nešlo ani náhodou.

21.04.2024, 18:00