KINGSPAN KRÁLOVŠTÍ SOKOLI - DEKSTONE TUŘI SVITAVY  78:90 (43:45)

Body Hradec: Sedmák 24, Canda 13, Pandula 12, Rikalo 11, Peterka 9, Mahler 5, Hampl 2, Kolář 2.

Body Svitavy: Puršl 19 (14 doskoků), O´Brien 13 (12 doskoků), Slezák 12, Svoboda 10, Marko 10, Welsch 7, Kovář 7, Teplý 7, Aiken 5.

Trojky 11 - 9     Doskoky 33  - 50   Ztráty 17 - 14   TH 25/19 - 24/15

Východočeské derby Hradec Králové - Svitavy se hrálo v nejvyšší basketbalové soutěži vůbec poprvé. Tuři v něm chtěli odčinit domácí zaváhání s Ústím nad Labem. K tomu jim měl pomoci novic 206 cm vysoký pivot Aiken. Na druhé straně domácí toužili po první výhře v sezóně, když se jednalo teprve o jejich třetí domácí zápas po USK a Nymburku. Hned od úvodních minut bylo jasné, že Tury v Hradci Králové nečeká lehká mise. Za stavu 4:2 pro domácí křičeli fanoušci - pískej konec! Pak se ovšem dvakrát trefil za 3 body Pavel Slezák a Tuři šli do vedení, které si udržovali celý první poločas. Domácí kladli velký odpor a nenechali soupeře odskočit na výraznější rozdíl. Velké problémy dělal Turům především tandem Rikalo - Sedmák. Když těsně před koncem půle trefil trojku domácí Mahler vedli Tuři o pouhé dva body a vše bylo otevřené.

Po přestávce šli Sokoli po dlouhé době do vedení a za stavu 51:46 to vypadalo s Tury bledě. Pak ovšem trefili dvakrát za 3 body a nastartovali tím svůj velký atak. Nejenže srovnali skóre, ale agresivní obranou a rychlým přechodem do útoku začali domácím bodově odskakovat. Výbornou pasáž měl v této části mladíček Marek Welsch, který dělal  svojí pohyblivostí domácím velké problémy na obou stranách hřiště. V podkošovém prostoru začal vládnout Šimon Puršl, který doslova exeloval na útočném doskoku (9 v jednom zápase je rekord tohoto ročníku). Když se vedení Turů posunulo do dvouciferných výšin začali domácí fanoušci tušit, že si na první ligovou výhru budou muset počkat. Tak se i stalo. Tuři si své vedení zkušené pohlídali a v Hradci Králové vyhráli dvouciferným rozdílem. Jejich vítězství bylo zcela zasloužené, protože v druhé půli byli jasně lepším týmem. Jejich hra byla vyvážená a všichni hráči na hřišti předváděli dobré výkony, kdy 9 hráčů dalo minimálně 5 bodů. Američan Aiken ve své svitavské premiéře zapsal za 14 minut 5 bodů, 2 doskoky a 1 blok. Trenér Růžička dal velkou příležitost Markovi Welschovi v podobě téměř devatenácti minut na hřišti. Ten ji dokázal chytnout za pačesy a určitě svým výkonem Turům v zápase výrazně pomohl. K dalšímu zápasu pojedou Tuři za týden do Ostravy, kde Ústí nad Labem prohrálo o 7 bodů. Vítězství by jim ve vyrovnané tabulce velmi pomohlo. Vítezství v Hradci Turům ukázalo cestu jak se dá venku vyhrát. Ovšem Ostava bude mnohem těžší oříšek.

Velké poděkování patří skvělým svitavským fanouškům, kteří své Tury po celý zápas podporovali.