DŮLEŽITÁ VÝHRA V DERBY PROTI PARDUBICÍM zpět
DŮLEŽITÁ VÝHRA V DERBY PROTI PARDUBICÍM

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK JIP Pardubice 80:74 (44:27)

Body DEKSTONE Tuři Svitavy: Marko Roman 21 (7 doskoků), Jelínek Jiří 16, Slezák Pavel 12, Crandall Eugene 11 (8 doskoků), Puršl Šimon 11, Obrien Sean 5, Dodd Damonte 2, Stamenkovič Svetozar 2, Kotásek Eduard 0, Kovář Luboš 0, Svojanovský Jiří 0

Body BK JIP Pardubice: Vyoral Tomáš 27 (7 asistencí), Kohout Ondřej 17, Potoček Josef 11, Švrdlík Kamil 7, Půlpán Viktor 6, Pavlović Ozren 4, Slanina Prokop 2, Nečas Radek 0, Svoboda Michal 0, Škranc David 0, Výcha Ondřej 0

Trojky 10–9   Doskoky 38–37   TH 25/16–21/17    Ztráty 14–18   Asistence 23–11 Bloky 3–5
Hráč zápasu – Jiří Jelínek (DEKSTONE Tuři Svitavy)
Statistiky utkání: ČBFFIBA LiveStats
Video přenos: TVcom.cz

K prvnímu domácímu utkání na domácí palubovce v roce 2020 jsme nastoupili proti sousedovi v tabulce  BK JIP Pardubice. Derby jsme začali vlažně a po třech minutách jsme prohrávali po smeči Švrdlíka ve třetí minutě 3:7. Poté ovšem Tuři zlepšili obrannou činnost a ubránili Pardubický útok jedenáctkrát v řadě. Díky tomu otočili skóre ve svůj prospěch a vedli po první části 19:11. Skvělá agresivní obrana pokračovala i v druhé čtvrtině a bod po bodu jsme se vzdalovali soupeři. Trojkou s klaksonem oznamující poločasovou přestávku zvyšoval Jirka Jelínek na 44:27.

Po první minutě zvyšoval Marko na rozdíl 21 bodů a vypadalo to na pokračování dobré práce z prvního poločasu. Hra se ovšem vyrovnala a Pardubice se začali v útoku více prosazovat. Třetí čtvrtinu vyhráli hosté o 2 body a před poslední čtvrtinou ztráceli 15 bodů. Šest a půl minuty před koncem čtvrté části jsme se opět dostali na rozdíl 21 bodů a nic nenasvědčovalo vyrovnanému konci utkání. Ve 35. minutě se ovšem vyfauloval Crandall, a i to možná pomohlo k následující šňůře Pardubic 10:0 a našemu vedení o 8 bodů tři minuty do konce utkání. Deset vteřin ještě snížil Vyoral na 4 body, ale poté Slezák uklidnil svitavskou halu 2 trestnými hody a potvrdil pro Tury první domácí výhru v roce 2020.

Výhrou jsme odskočili Pardubicím v tabulce o 2 výhry. V prvním poločase jsme předvedli skvělý výkon na obranné polovině, a hlavně tímto jsme si pomohli k výhře. Ve druhé polovině utkání se hra vyrovnala, a především Vyoral předvedl skvělý výkon v útoku, i díky němu se Pardubice dostali opět do hry.  V našem dresu se bodově nejvíce dařilo třicátníkům, Slezákovi, Markovi a Jelínkovi, kteří zaznamenali dohromady 49 bodů. Derby s Pardubicemi se bude opakovat už tuto středu 22.1.2020 od 17 hodin. Tentokrát se ovšem ve sportovní hale Na Střelnici bude jednat o pohárové utkání. Vítěz tohoto čtvrtfinálového duelu se kvalifikuje na turnaj Final4 v Plzni.

Kenneth Scalabroni (trenér Pardubic): „Gratuluji domácím k výhře, kteří si výhru zasloužili. Byl to těžký zápas a trvalo nám dlouho, než jsme si našli rytmus v útoku proti domácí obraně. První dvě a půl čtvrtiny Svitavy vytvářeli tlak na míč a zdvojovali situaci clony na míč. My jsme tuto situaci neřešili dobře, nemohli jsme najít správně řešení, nevolili dobré střely a byli vystrašení. Poté jsme našli věci, které fungovaly a dostali jsme se blíž soupeři. Jenže ta bodová propast byla veliká a zasloužili si vyhrát. Výborně sdíleli míč a byli agresivní. Dobrá výhra pro ně, pro nás je to druhá prohra v řadě. My se musíme posunout dál a za pár dní nás tu čeká zápas znovu. Doufám, že odehrajeme lepší utkání, abych měli šanci Svitavy porazit.“

Lukáš Pivoda (trenér Svitav): „Děkujeme Pardubicím za gratulace. Pro nás obrovsky důležité vítězství. Zejména kvůli výkonu, který jsme předvedli proti USK. Kluci ukázali hlavně v prvním poločase velký charakter a odvedli výbornou práci na obranné polovině, kdy zastavili Pardubice na 27 bodech. Tomáše Vyorala jsme zdvojovali, odřízli ho od míče a dal nám pouze 5 bodů za první poločas. Bohužel jak už to bývá zvykem jsme ve druhém poločase vypadli trochu z rytmu. Nejenom naší vinnou, ale díky tomu že Pardubice předváděli na obranné polovině o poznání lepší práci a my v útoku měli špatnou exekuci. Dělali jsme spoustu nevynucených a hloupých ztrát, ze kterých jsme dostali v druhém poločase 15 bodů, což je obrovské číslo. A kvalitní práci na Vyoralovi z první půle jsme bohužel do té druhé nepřenesli a Tomáš skóroval 22 bodů ve druhém poločase, což je také obrovské číslo. To příště nemůžeme dopustit. Naštěstí bodový polštář byl veliký a utkání jsme dovedli do vítězného konce. Co se týká čísel, tak jsme odvedli výbornou práci na doskoku, hlavně první dvě čtvrtiny a Pardubice dali pouze 4 body po útočném doskoku. Jsme velmi rádi za toto vítězství a budeme se na Pardubice připravovat zase ve středu na pohár.“

Josef Potoček (hráč Pardubic): „Blahopřeji Svitavám za vítězství. My jsme v první půli začali velmi špatně. Nedali jsme nějakých šest, sedm minut koš. To by tak nemělo být a bohužel to v poločase bylo o 17 bodů. Ve druhém poločase jsme chtěli co nejvíc zaběhat, to se nám podařilo. Bojovali jsme, co to šlo, ale bohužel to skončilo prohrou. Hrajeme zde znovu ve středu a budeme chtít vyhrát a hrát mnohem líp než dnes.“

Roman Marko (hráč Svitav): „Já bych zápas rozdělil na dvě poloviny. Po prvním poločase jsme šli do šatny s velmi dobrým pocitem, protože jsme hráli velmi dobře v obraně, a i v útoku. Ale jak už bývá naší tradicí, pokud se dostaneme do vedení o 15-20 bodů, tak my nejsme schopni to udržet do konce zápasu. Což je varovný signál. Nemyslím si, že je to naší neschopností, ale myslím, že je to spíš naše mentální chyba, protože si myslíme, že to je v kapse a nějak podvědomě povolíme. Soupeř to vycítí, dají nějaké trojky, my koukáme na tabuli, je to jen o 10 nebo jen 8 bodů. Nevím, co s tím. Máme problém s koncentrací po celých 40 minut. Dnes nás to nestálo vítězství, ale příště při trošku větší smůle můžeme být po zápase hodně smutní. Na druhou stranu každé vítězství nad Pardubicemi je velmi cenné, protože jsou dlouhodobě kvalitní tým a hrají na špičce ligy. Pro nás možná nejdůležitější, že jsme napravili špatný dojem z Prahy, kde jsme ve středu byli špatní a dnes jsme první dvě a půl čtvrtiny dobrý basketbal. Ve středu hrajeme s Pardubicemi znovu a my se budeme snažit urvat výhru i v Českém poháru, ale bude to nesmírně těžké.“