DEKSTONE TUŘI SVITAVY – USK PRAHA    76:94 (44:55)

Body DEKSTONE Tuři Svitavy: Puršl 22 (7 doskoků), Crandall 14, Stamenković 12, Marko 11 (6 asistencí), Kovář 9, Slezák 5, Svojanovský 2, Hlobil 1

Body USK Praha: Stevanović 24 (9 doskoků), Mareš 13, Sehnal 11 (9 asistencí), Proleta 11, Křivánek 10 (7 doskoků), Appleby 9 (6 asistencí), Petružela 8, Štěrba 6, Marić 2 (7 doskoků)

Trojky 3–6    Doskoky 36–41    TH  34/27–34/22   Ztráty 12–11 Asistence 20–26
Hráč zápasu – Stevanović (USK)
Statistiky utkání: ČBFFIBA LiveStats
Video přenos: TVcom.cz
Tisková konference: Youtube.com

Svitavští Tuři měli hráčům z USK Praha co oplácet. Právě tým USK je dokázal v Praze porazit o 9 bodů. Jenže zde byl jeden problém, spíše dva problémy. Do zápasu nemohl nastoupit zraněný Sean O´Brien ani čerstvě nemocný Damonte Dodd. Před slušně zaplněnou halou byl k vidění oboustranně pohledný basketbal. Hosté se velmi dobře připravili na svitavský tlak na míč a neumožnili domácím snadné zisky míče. Naopak si dokázali vytvářet přesilové situace a ty úspěšně zakončovat. Domácí v útoku hráli rovněž efektivně, a tak v první čtvrtině diváci viděli 51 bodů - 24:27. K vidění byl i nadále pohledný zápas s vyrovnaným průběhem až do stavu 44:45 - tři a půl minuty do půle. Hosté následně nepovolili Turům do poločasu už ani bod a sami odskočili do trháku 44:55.

Jak se později ukázalo by to klíč k jejich vítězství. Těsně po půli hosté udrželi Tury bez bodu další téměř dvě a půl minuty a své vedení navýšili na 44:62. Své osmnáctibodové vedení si pohlídali až do konečného hvizdu a zaslouženě v zápase zvítězili.

Tuři se marně snažili najít recept na pestrou útočnou hru hráčů USK. Když dostanete za 30 minut 81 bodů můžete na výhru zapomenout. Ve druhém poločase se projevila u domácích frustrace a zápas se dohrával ve velmi vypjaté atmosféře vůči arbitrům zápasu. Výsledkem bylo mnoho nesportovních chyb odpískaných domácím hráčům i trenérovi za komentáře k jejich výkonu. Nutno ovšem říci, že výhra USK byla v zápase zcela zasloužená.

Hosté dali o tři trojky více, doskočili více míčů, a především byli v útoku mnohem efektivnější. Dokázali si poradit jak s osobní obranou, tak i se zónou. Na dvouciferné body dosáhlo hned 5 hráčů z nichž nejvíce vynikl Stevanović autor 24 bodů. U domácích odehráli svůj standard pouze Marko s Puršlem, což bylo týmově hrající hosty dnes málo. Prohra č. 7 sice mrzí, ale jde se dál. Až se uzdraví O´Brien a Dodd budeme opět silnější jak v útoku, tak v obraně o tom žádná.

Vzhledem k tomu, že se tým USK Praha probojoval rovněž jako Tuři do Final4 Českého poháru může být odveta dnešního zápasu i bojem o medaile. Třeba nám tato zkušenost napomůže k zisku medaile. Další zápas ve skupině A1 sehrají Tuři na horké palubovce Olomoucka (sobota 8.2. v 18 hodin). Díky všem za podporu a jdeme společně dál!

Dino Repeša (trenér USK Praha): „My jsme přijížděli s tím, že proti nám bude tým s druhou nejlepší hrou po Nymburce. Jak jsme viděli po zničení Opavy. My jsme za poslední dva roky vyhráli všude, krom Nymburka a právě Svitav. Věděli jsme, že proti nám bude velmi silný tým se zkušenými hráči a nebude to jednoduché. Poslední tři dny jsme se připravovali speciálně na zápas ve Svitavách. Soustředili jsme se na detaily, naši útočnou hru, dokázali jsme to provést na hřišti a vypadá to jako jednoduchá výhra. Samozřejmě měli problém se zraněními a já si přeji, aby byli brzy kompletní. Stejně tak u nás, protože uvidíme, jak na tom budou Appleby a Stevanović.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Prvně bych popřál Dinovi a jeho týmu k zaslouženému vítězství. My jsme bohužel šli do zápasu bez dlouhodobě zraněného Matěje Svobody, Seana O’Briena a dnes v noci dostal horečky Damonte Dodd, takže jsme šli do zápasu v hodně okleštěné sestavě. Do toho si včera Geno Crandall udělal na tréninku lehký výron a Sveťo Stamenković netrénoval dva dny. Věděli jsme, že to bude o vůli, ale tu jsme bohužel nepředvedli v průběhu utkání a USK zcela zaslouženě vyhrálo. My se budeme muset dát zdravotně do pořádku. My jsme předvedli impozantní šňůru, kde jsme vyhráli 12 z posledních 13 zápasů. A teď se musíme uzdravit, dát se dohromady, protože skupina A1 bude dlouhá a soustředit se na další zápasy. Ještě jednou gratuluji za zasloužené vítězství.“

Filip Petružela (hráč USK Praha): „My jsme se poslední tři dny připravovali na Tury, protože hrají velmi kvalitní basketbal. Chtěli jsme zastavit doskok a přechod do rychlého protiútoku. To si myslím, že se nám povedlo.“

Svetozar Stamenković (hráč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Gratuluji USK k výhře a velmi dobré hře. Nechci se vymlouvat, ale chyběli nám zranění hráči a takový je bohužel výsledek. Doufám, že se poučíme z této prohry a uzdravíme se do dalších zápasů. A doufám, že budeme rozumní a nebude se to víckrát opakovat. Toto si nemůžeme dovolit před našimi fanoušky a na našem domácím hřišti. USK chtělo vyhrát, udělali pro to všechno a my ne. Můžeme se vymlouvat, ale dnes jsme nebojovali, jak se má.“