PO DVOJITÉM PRODLOUŽENÍ SE RADUJÍ Z VÝHRY TUŘI zpět
PO DVOJITÉM PRODLOUŽENÍ SE RADUJÍ Z VÝHRY TUŘI

DEKSTONE TUŘI SVITAVYBK Opava    116:108 (26:23,42:46, 60:62, 88:88, 97:97)

Body DEKSTONE Tuři Svitavy: Stamenković Svetozar 24 (8 doskoků), Marko Roman 23 (11 asistencí), Puršl Šimon 23 (11 doskoků), Crandall Eugene 13 (13 doskoků a 12 asistencí), Kotásek Eduard 12, Dodd Damonte 8 (10 doskoků), Slezák Pavel 6, Jelínek Jiří 5, Kovář Luboš 2

Body BK Opava: Šiřina Jakub 30 (12 asistencí), Klečka Radim 21, Bujnoch Václav 17, Jurečka Luděk 10, Gniadek Martin 9 (10 doskoků), Švandrlík Jan 9, Zbránek Filip 8, Slavík Jakub 4, Dragoun Rostislav 0

Trojky 11–16    Doskoky 55–43    TH  38/27–22/14   Ztráty 15–12 Asistence 32–27
Hráč zápasu – Roman Marko (Svitavy)
Statistiky utkání: ČBFFIBA LiveStats
Video přenos: TVcom.cz, ČT Sport
Tisková konference: Youtube.com

V souboji třetího týmu s druhým šlo o hodně. Opava v případě výhry mohla Turům odskočit na rozdíl tří výher a hodně si tak přiblížit výhodnou pozici pro play-off. Tuři stále bez O´Briena potřebovali po dvou špatných výkonech zabrat. K tomu jim měl pomoci již uzdravený Damonte Dodd.

Zápas před TV kamerami a slušně zaplněnou halou byl od úvodních minut přestřelkou, ve které obrany oboustranně nestíhaly. Po deseti minutách vedli domácí 26:23. I ve druhém desetiminutovce byli o kousek lepší Tuři až do stavu 40:33 a 42:35. Jako přes kopírák z předchozích dvou zápasů přišel z jejich strany před poločasový kolaps. Tentokrát v podobě šňůry Opavy 0:11, která jí zajistila čtyřbodové vedení 42:46.

Po přestávce se v závěru třetího hracího období domácí po koši výborně hrajícího Crandalla opět vrátili do vedení 58:57. Jenže Opava zakontrovala a po třiceti minutách vedla 60:62. Ve čtvrté desetiminutovce po šesti bodech kapitána Šiřiny začala Opava domácím odskakovat. 63:70. Stamenković sice na chvíli snížil na čtyřbodový rozdíl 73:77, ale hosté trojkou znovu odskočili a směřovali k cenné výhře. Když minutu do konce opět trojkou zvyšovali na 80:88 zdálo se být rozhodnuto. V tento moment pozvedl pomyslný prapor Turů ze země, kdo jiný než kapitán Roman Marko. Nejprve proměnil jeden trestný hod a po ubránění trefil veledůležitou trojku 74:78. Trenér Czudek si vzal oddechový čas a rozhodl se vyhazovat pod vlastním košem. Toho Tuři využili presinkem a Crandallovým ziskem míče na Bujnochovi. Po Markově přihrávce byl pod košem faulován Puršl, který proměnil jednu šestku a přiblížil Tury na dosah jedné střely 85:88. Po vyhození míče z autu na Jurečku Tuři chytře nefaulovali nejlepšího střelce ligy a počkali na faulování jiného hráče. Tím se stal Bujnoch, který těžkou chvíli před řvoucí halou nezvládl. Tuři doskočili a po ose Slezák – Crandall – Marko posunuly míč k vyrovnávací trojce v poslední vteřině zápasu! Opavští v závěru třikrát selhali (ztráta, TH, nefaulovali) a prodloužení byl pro ně doslova šok.

V prodloužení se střídaly oba týmy ve vedení. Po trojce Šiřiny hosté vedli 95:96. Následně misky vah naklonil na stranu domácích košem Stamenković 97:96. Hostující Šiřina následně trefil jen jednu šestku a srovnal na 97:97. Poslední střelu prvního prodloužení minul Tur Stamenković, a tak se šlo do druhé pětiminutovky. V té hrdina zápasu Marko trefil dvě klíčové trojky 103:97, které nasměrovali Tury k vydřené výhře. Opava bojovala až dokonce, jenže na podkošovou sestavu Turů již protizbraň neměla. Konečná výhra Turů 116:108 byla skvělá a pro výborně hrající Opavu krutá.

Padesát minut kvalitního basketbalu přinesl snad vše, co tato nejkrásnější hra na světě přináší. Nádherné smeče, výborné individuální výkony z nich nejvýše ční triple-double domácího Gena Crandalla 13 bodů, 13 doskoků, 12 asistencí (historicky první hráč Turů s triple-double). Roman Marko s Jakubem Šiřinou byli zase famózní v asistencích i trojkách. Domácí Tuři vládli na útočném doskoku, hosté zase na tříbodové čáře. Podtrženo a sečteno zápas nevyhrál lepší tým, ale ten šťastnější! Velký podíl na výhře domácích mají i skvělí svitavští diváci, kteří své Tury k výhře doslova dotlačili. Díky moc.

Nyní čeká trenéra Lukáše Pivodu těžký úkol – připravit své hráče na souboje ve FINAL4 ČESKÉHO POHÁRU v Plzni. V pátek hrají Tuři v semifinále s Nymburkem (19 hodin). V sobotu pak podle výsledku zápas o medaile. Již postup do Plzně je velký úspěch. Zatím mají Tuři ve své sbírce jeden bronz a nyní chtějí medaili též – držte palce nejlépe přímo v Plzni!

Petr Czudek (trenér Opavy): „Gratulace Lukášovi a jeho týmu k vítězství. Trošku to bolí. Trošku dost to bolí. Protože zápas se vyvíjel v koncovce pro nás, ale basketbal je rychlá hra a je vidět, že když uděláme chyby, tak ztratíme zápas. Dnes jsme měli problém pod košem. Body z druhé šance 35 ku 8 v basketbale rozhodují. Byli jsme slabší, uhnuli jsme, nechali se vytlačit. Soupeř měl 20 útočných doskoků. A toto jsou čísla, se kterými nemůžeme být spokojení.“

Lukáš Pivoda (trenér Svitav): „My děkujeme Petrovi za gratulace. Stejně jako je smutná Opava jsme mohli být smutní i my. Nemyslím, že dnes vyhrál lepší tým. Opava byla po téměř celou dobu zápasu lepší. Nicméně patří hráčům, po dvou nevyvedených zápasech, kredit za to, jak v závěru základní hrací doby zápas nevzdali. Bojovali jsme jak lvi a chodili jsme pro každý mrtvý míč v závěru základní hrací doby a prodloužení. To je hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Věřím, že jsme se omluvili fanouškům za ty dva nevyvedené zápasy a doufejme, že jsme zpátky na vítězné vlně. Jak už Petr (trenér Opavy) zdůraznil, tak jsme odvedli velmi dobrou práci na doskoku. Dvacet útočných doskoků, i když se hrálo o 10 minut víc, je super práce. Někteří hráči předvedli výborný výkon na útočné polovině. Bohužel jsme měli opět problém v obraně, protože 88 bodů za 40 minut je vysoké číslo, a hlavně doma toto nemůžeme dopustit. Naštěstí nám to potom lepilo. Roman dával trojku na prodloužení a tam si myslím, že jsme byli trošičku hlavami nahoře, protože jsme se dostali z velké bodového rozdílu zpátky do hry. Naštěstí jsme to zvládli.“

Jakub Slavík (hráč Opavy): „Gratuluji Svitavám. Jak už bylo zmíněno hlavní problém byl na našem obranném doskoku. Kde jsme dovolili Svitavám spoustu druhých šancí. A v základní hrací době jsme měli náskok 8 bodů, které domácí dokázali stáhnout. V prodloužení už byli lepším týmem a zvítězili.“

Roman Marko (hráč Svitav): „I já si myslím, že dnes to vítězství nebylo zase tolik zasloužené, protože Opava krom začátku celý zápas vedla a hodně nás trápili. Jak říkali trenéři, tak jsme si hodně pomohli útočným doskokem. Ale opět ten náš výkon nebyl úplně ideální. To že jsme zabojovali se nám dnes určitě vyplatilo a jsme za to velmi rádi. V prodloužení to bylo asi o nějaké fyzické převaze, protože Opava měla minulý týden asi 4 nebo 5 zápasů a do toho spoustu cestování. Není to sranda to fyzicky zvládnout. V každém případě jsme spokojení, že jsme se revanšovali za ty dvě prohry a budeme bojovat dál.