PROHRA S BRNEM NÁS POSLALA DO SKUPINY A2 zpět
PROHRA S BRNEM NÁS POSLALA DO SKUPINY A2

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - BASKET BRNO    77:92 (38:53)

Body Svitavy: Bujnoch 24 (14 doskoků), Marko 16, Pinkston 14, Sehnal 8, Dragoun 5, Slezák 4, Welsch 2, Svoboda 2, Johnson 2

Body Brno: Bálint 22 (trojky 5/7), Puršl 20 (12 doskoků, 6 asistencí), Georgiev 13, Blake 13, Půlpán 10 (7 asistencí), Nečas 5, Nehyba 3, Křivánek 3, Kozina 3

Trojky 11 - 10  Dvojky 12 - 22  TH 20/26 - 18/25  Doskoky 29 - 41 (útočné 8 - 9)  Ztráty 11 - 16  Asistence 20 - 26

Souboj Svitav a Brna věštil kvalitní basketbal s příchutí emocí. Z tohoto pohledu zápas určitě nezklamal. Domácí hráli o teoretickou šanci postupu do skupiny A1. Brno zase o udržení kontaktu v boji o třetí místo v tabulce.  Od úvodního hvizdu byla k vidění spíše přestřelka než souboj obran. Bláznivou první desetiminutovku ovládli hosté 24:29. Klíč k zápasu se odehrál ve druhé desetiminutovce. Hosté si udrželi střelecký apetit především díky skvělému Bálintovi. Na druhé straně domácí zaznamenali střelecký výpadek v podobě pouhých 14 bodů. Výsledkem bylo poločasové vedení Brna rozdílem 15 bodů.

Nástup do druhé půle patřil domácím, kteří konečně utáhli šrouby v obraně a přiblížili se na rozdíl pouhých tří bodů. Jenže po prostřídání se hosté nadechli a až velmi jednoduše odskočili na dvouciferný rozdíl. Po třiceti minutách to bylo o 12 bodů. Vzhledem k tomu, že se hosté již střelecky zklidnili byl pro Tury druhý návrat do zápasu velmi složitý. Sice se o něj neustále pokoušeli, ale Puršl s Bálintem je vždy dokázali vrátit na dostatečný bodový odstup.

Konečná výhra Brna o 15 bodů je sice pro Tury velmi krutá, ale na výhru v dnešním zápase výkon prostě nepodali. V domácím dresu odehrál výborný zápas pouze Václav Bujnoch autor 24 bodů a 14 doskoků. Nikdo jiný svůj nadstandard nepodal. Trenéři Růžička s Pivodou si dokázali navzájem ubránit střelce Slezáka (4 body), Svobodu (2 body), Farského (0 bodů). Jenže pomyslnou smetanu slíznul brněnský mladíček Richard Bálint, který měl v zápase trojkovou bilanci (5/7) a výrazně pomohl Brnu k výhře. Pro domácí byl dnešní zápas trochu noční můrou. Několik situací se obrátilo proti nim a pomohlo Brnu. Navíc smutek z prohry umocňuje výhra Ostravy nad Pardubicemi, což by v případě výhry znamenalo postup do skupiny A1.

Basket přináší radost i smutek. Dnešní prohra s Brnem sice bolí, ale již příští týden budou mít Tuři svojí bolest "zahnat" ve čtvrtfinále Českého poháru proti silnému týmu Kolína. V případě výhry by se mohli s Brnem utkat v semifinále (pokud Brno porazí Pardubice) a prohru mu vrátit i s úroky. Pokud to takto má být je vše v pořádku. V každém případě je třeba být pokorní a tvrdě makat na odstranění nedostatků ve hře. To že jsme se z bilance 1-7 v úvodu sezóny dostali až krůček k postupu do skupiny A1 je určitě velmi pozitivní a sedmá pozice po základní části je asi reálným výsledkem probíhající sezóny.

Lukáš Pivoda (hlavní trenér Svitav): “Gratuluji Brnu k zaslouženému vítězství. Zejména za první poločas. My jsme opět nepůsobili opět kompaktním dojmem a nehráli jsme spolu. Hráli jsme příliš individualisticky, především na obranné polovině. Prostě jsme si nepomáhali, tak jak jsme si měli pomáhat. Řekli jsme si, že budeme zacpávat bednu a dostávali jsme hodně bodů z pod koše. Bohužel jsme nedokázali navázat na ty poslední zápasy a zejména na výkon proti Děčínu. Brno zaslouženě vyhráli. My jsme byli možná lepším týmem maximálně 9 minut ve třetí čtvrtině. Bohužel to je strašně málo, i když jsme se dotáhli na 3 body, tak Brno poté opět odskočilo. Jak říkám, Brno zaslouženě vyhrálo a my se teď pokusíme udělat dobrý dojem v poháru. A poté vyhrát skupinu A2,a bychom se vyhnuli Nymburku.”

Václav Bujnoch (hráč Svitav): “Z naší strany dnes hrůzostrašný první poločas, když jsme si nevyhověli jak v útoku, tak i v obraně. Dostali jsme v poločase 53 bodů. Nefungovalo nám vůbec co jsme si řekli, co jsme měli neskautované a v tom jsme dělali chyby. Nešlo nám to. Potom na na začátku druhého poločasu zlepšení. Bylo více energie z naší strany a dostali jsme se na dostřel Brnu. Potom jsme vlastními chybami.. My nedokážeme hrát celou čtvrtinu nějak v kuse slušně. Vždy tam jsou nějaké výpadky a to nás stojí potom zápas.”

Martin Vaněk (asistent trenéra Brna): “Myslím, že jsme dnes výborně vstoupili do zápasu. Celý první poločas jsme hráli naše tempo hry, hráli i výborně v obraně a přesně jsme plnili taktické pokyny, které jsme si řekli zápasem. Ve druhém poločase jsme začali trochu vlažně. Svitavy se dostaly zpátky do zápasu, ale nakonec se ukázala naše širší rotace. Využívali jsme všechny hráče a přinesli na hřiště novou energii. Nakonec jsme to zvládli přesvědčivě. Vyhráli jsme na doskoku, a to si myslím nakonec rozhodlo utkání.”

Richard Bálint (hráč Brna): “Do zápasu jste vstoupili slušně. První poločas nám vyšel. Uhráli si nějaké vedení, ale potom první minuty třetí čtvrtiny nám trochu utekly. Chvíli se to tahalo, ale poté jsme si prosadili svou hru a dotáhli zápas do vítězného konce.”