PRVNÍ VÝHRA PŘIŠLA V DERBY

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - BK JIP PARDUBICE   88:79 (39:36)

Body Tuři: Slezák 21, Proleta 18, Marko 15 (7 doskoků, 7 asistencí), Svoboda 14, Welsch 12 (10 asistencí), Dragoun 4 (8 doskoků), Hlobil 2, Goga 2

Body Beksa: Švrdlík 14, Vyoral 13 (9 doskoků, 8 asistencí), Dunans 12 (7 asistencí), Slanina 10, Merešš 9 (11 doskoků), Potoček 8, Škranc 6, Svojanovský 5, Heřman 2

Trojky 12 - 2   Doskoky 36 - 49   TH 12/17 - 11/18   Ztráty 8! - 19  Asistence 25 - 23  Bloky 1 - 7
Nejlepší hráč zápasu - Roman Marko (Svitavy)

V derby zápase 3.kola měly oba týmy velkou motivaci uspět a napravit tak prohry z 2.kola. Tuři se museli v zápase obejít bez trojice Bujnoch, Křivánek, Sehnal. Do zápasu tak nastoupili pouze se dvěma pivoty Proletou a mladým Hlobilem. Otázkou bylo jak dokáží čelit podkošové sestavě Beksy Švrdlík, Merešš, Slanina a Heřman. Od úvodního hvizdu vlétli do zápasu lépe Tuři. Jejich energie byla na obou polovinách hřiště větší a po pěti minutách vedli 14:6. Ovšem Pardubice dokázali do konce prvního hracího období snížit na 21:19 a od této chvíle se hrálo velmi vyrovnaně až do poločasu, který Tuři vyhráli o tři body 39:36.

Po přestávce se Tuři vedení výborně hrající dvojicí rozehrávačů Marek Welsh - Roman Marko začali svému soupeři trochu vzdalovat. Své vedení navýšili na rozdíl deseti bodů a udávali tempo zápasu. Jenže Beksa měla také své trumfy. Tomáš Vyoral s Dunennsem využili malého zaváhání tuří defenzívy a pět minut do konce srovnali na 71:71. Ovšem závěrečná pětiminutovka ukázala kdo je na svitavské palubovce "doma". Tříbodové střely Slezáka, Svobody a Marka nasměrovali Tury k zasloužené výhře, která vzhledem k jejich hráčským absencím má cenu zlata.

Dnešní výhra byla výsledkem obrovské energie a soustředění na hru. Jen 8 ztracených míčů v zápase dokázalo eliminovat převahu Pardubic na perimetru. Asi své nejlepší kariérní utkání odehrál Marek Welsh, který si připsal 12 bodů a 10 asistencí při pouhé jedné ztrátě. Zvláště jeho koš v poslední vteřině třetí čtvrtiny po předriblování celého hřiště měl parametry "velkého hráče". Trojice Marko - Slezák - Svoboda nasázela hostům celkem 11 trojek a právě tato tradiční střelecká disciplína zapas zřejmě rozhodla. Hosté totiž trefili z 21 pokusů pouze 2.

První důležitá výhra nesmí Tury příliš ukolébat. V dalším zápase jedou na horkou palubovku NH Ostrava. Pokud chceme hrát v horní polovině tabulky tak je cíl jasný. Ovšem k výhře vede jen koncentrovaný výkon po 40 minut. Vzpomínky na Opavu jsou sice zapomenuty, ale pořád jsou podvědomě velkým varováním. Obrovské poděkování patří skvělým svitavským divákům, kteří své Tury doslova donesli k cenné výhře.

Kenneth Scalabroni (trenér Pardubic): “Gratuluji Svitavám, které vyhráli všechny čtyři čtvrtiny. Hráli tvrdě. A nejdůležitější byla střelba, kdy domácí z dálky trefili 12 střel a my pouze dvě. Doskok i ztráty byli v pohodě, ale dnes jsme bojovali se zónou. Někdy jsme proti ní zahráli pár dobrých útoků a někdy jsme zahráli zbrkle . Ale je dobré, že víme na čem máme do budoucna pracovat. Na začátku byly šance 50 na 50, ale Svitavy trefili nějaké těžké střely, které my jsme neproměnili a to by důvod proč jsme prohráli. Gratuluji ještě jednou domácím k výhře.

Petr Heřman (hráč Pardubic): “Gratuluji domácím k vítězství. Jak říkal trenér, nám dnes napadlo nic z dálky. Soupeř dal naopak 12 trojek. Na doskoku jsme vyhráli o 13, ale to se odvíjelo od toho, že jsme nic netrefovali. Musíme více zapracovat na naší obraně, kde plavem. Když nekomunikujeme, tak nikdo neví co dělá. Dnes jsme bohužel nic netrefili a v koncovce Pája Slezák je tam podržel. Ještě jednou gratuluji a jdeme dál.”

Lukáš Pivoda (trenér Svitav): “Já jsem se po minulém utkání omlouval a dnes budu děkovat. Děkuji našim hráčům a celému realizačnímu týmu. Že po fiasku v Opavě jsme ukázali tu pravou tvář, kterou se chceme prezentovat, nesložili jsme zbraně a nebyli zbytečně negativní. Kluci už od čtvrtka věřili, že vyhrajeme i přes to v jaké jsme byli sestavě. V celém zápase nám pomohla zóna. V prvním poločase byla obrana velice solidní. A druhý poločas, i přes ty minuty, které hráči měli v nohách, jsme v těch rotacích a na doskoku nebyli včas jak jsme měli být. Síly docházeli, ale kluci ukázali obrovské srdce. Za to jim patří velký dík a ten zápas jsme dnes vybojovali. Padlo nám, ale hlavní aspekt vítězství byla dnes bojovnost, a když se takto budeme prezentovat každý zápas, tak nemám vůbec obavu.”

Roman Marko (hráč Svitav): “Pro nás jednoznačně důležité vítězství. Hlavně z psychologického aspektu. Po té Opavě jsme byli po zápase takoví zvadlí a hodně negativní. Myslím si, že dnes jsme předvedli mnohem lepší výkon než v Opavě. Přišlo mi, že jsme měli víc energie a víc chuti. Hodně jsme si pomohli zónou a Pardubice se do ní trochu trápili. My jsme něco doskočili, dali nějaké koše z rychlého protiútoku, což se nám v minulých zápasech nedařilo osa konci nám padli i nějaké klíčové střely. Za nás určitě důležité vítězství a věřím, že na to navážeme v příštím týdnu. Pokud se teda bude hrát.”

21.04.2024, 18:00